Profilaktyka zakażeń narządów płciowych u osób chorujących na cukrzycę

Zakażenia układu moczowo-płciowego u osób chorujących na cukrzycę są częstszym problemem niż u osób zdrowych. Nowoczesne leki przeciwcukrzycowe z grupy flozyn działają między innymi w taki sposób, że powodują usuwanie nadmiaru cukru z moczem. Stosowanie ich powoduje znaczącą poprawę wyrównania cukrzycy, sprzyja redukcji wagi ciała, zmniejsza ryzyko chorób sercowo-naczyniowych oraz wywiera korzystny wpływ na nerki. Jednak u niektórych osób przyjmujących te leki może wystąpić zakażenie narządów płciowych.

Co robić, żeby jak najbardziej ograniczyć ryzyko takich zakażeń?

Poniżej kilka praktycznych wskazówek.

  1. Myj ręce wodą z mydłem przed i po skorzystaniu z toalety przez co najmniej 30 sekund oraz używaj papieru toaletowego po oddaniu moczu.

Mycie rąk zapobiega przenoszeniu się bakterii oraz innych drobnoustrojów chorobotwórczych. Ręce należy umyć zarówno przed, jak i po skorzystaniu z toalety. Natomiast użycie papieru toaletowego po oddaniu moczu dodatkowo zwiększa higienę – zapobiega pozostawaniu resztek moczu na bieliźnie.

  • Pamiętaj o codziennej zmianie bielizny, wybieraj bieliznę luźną i bawełnianą.

Po całym dniu twoja bielizna jest brudna, nawet jeżeli nie widać tego na pierwszy rzut oka – nie zakładaj jej następnego dnia. Pamiętaj też, że zbyt ciasna bielizna z syntetycznych materiałów może sprzyjać otarciom i poceniu się powodując większe ryzyko namnażania się drobnoustrojów chorobotwórczych.

  • Pamiętaj o higienie narządów płciowych – myj się codziennie, a narządy płciowe zawsze w kierunku od przodu do tyłu.

Kierunek mycia narządów płciowych jest bardzo ważny. Jeżeli myjesz się od przodu do tyłu to zapobiegasz przenoszeniu bakterii kałowych w okolice narządów płciowych. Wybieraj prysznic, nie wannę – kąpiel w wannie sprzyja przeniesieniu drobnoustrojów do układu moczowego. Nie używaj gąbek ani myjek, ponieważ mogą na nich namnażać się bakterie. Do mycia możesz stosować płyn do higieny intymnej, pamiętaj jedynie, aby dobrze go spłukać.

  • Pij jak najwięcej płynów.

Optymalna ilość płynów to ponad 2,5 l na dobę, a jeżeli cierpisz na niewydolność serca – trochę mniejsza, około 1,5 l na dobę. Częste picie płynów wymusza częstsze oddawanie moczu, dzięki czemu narządy moczowo-płciowe są wielokrotnie przepłukiwane strumieniem moczu. Powoduje to utrudnienie gromadzenia się drobnoustrojów chorobotwórczych, które są wydalane z moczem. Jeżeli masz trudności z obliczeniem ilości wypijanych płynów noś stale przy sobie butelkę z wodą, wtedy łatwiej będziesz kontrolować ilość spożywanych płynów.

  • Jak najczęściej oddawaj mocz.

Korzystaj z toalety nie rzadziej niż co 4 godziny. Pijąc dużą ilość płynów będzie to naturalne. Jednak nawet jeżeli nie czujesz parcia co 4 godziny skorzystaj z toalety, aby opróżnić pęcherz moczowy. Pamiętaj też, żeby przed położeniem się spać udać się do toalety i oddać mocz – nawet jeżeli nie czujesz parcia. Dzięki temu unikniesz zalegania moczu i namnażania drobnoustrojów.  

  • Wypij szklankę wody przed stosunkiem płciowym i oddaj mocz po stosunku.

Celem takiego postępowania jest wypłukanie bakterii z cewki moczowej zanim jeszcze dotrą do pęcherza moczowego i wywołają niepożądane objawy.

  • Unikaj wyziębienia organizmu.

Wyziębienie organizmu i spadek odporności sprzyjają zakażeniom. Pod wpływem zimna kurczą się drobne naczynia krwionośne i zmniejsza się przepływ krwi w błonach śluzowych, co sprzyja rozwojowi zakażenia. Zabezpiecz swoje stopy i okolice narządów płciowych przed zimnem – nie siadaj na zimnych powierzchniach, zakładaj skarpety, nie chodź w mokrych butach.

  • Nie lecz się sam – jeżeli pojawią się pierwsze objawy zakażenia od razu skontaktuj się z lekarzem.

Jeżeli poczujesz nieprzyjemny zapach w okolicach narządów płciowych pomimo dbania o higienę,  świąd w tej okolicy, zauważysz zmętnienie moczu, częstsze oddawanie moczu mimo takiego samego przyjmowania płynów, pieczenie cewki moczowej, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem. Nie próbuj łagodzić objawów stosując suplementy czy leki „na własną rękę” – możesz pogorszyć sytuację. Im szybciej skontaktujesz się z lekarzem i rozpoczniesz leczenie tym większa będzie jego skuteczność i krótszy czas terapii.

  • Regularnie badaj się u ginekologa lub urologa.

Regularne badania ginekologiczne w przypadku kobiet i urologiczne w przypadku mężczyzn pozwalają na wykluczenie schorzeń układu moczowo-płciowego, które sprzyjają zakażeniom narządów płciowych. U mężczyzn wraz z wiekiem rośnie ryzyko chorób prostaty, objawiających się trudnościami w oddawaniu moczu i wąskim strumieniem moczu – konsultacja urologiczna w tej sytuacji jest niezbędna.